manuals:rippanje

Primerjava izbranih različic

Prikazane so razlike med izbrano in trenutno različico strani.

Poveži s tem pogledom primerjave.

Both sides previous revision Prejšnja revizija
Naslednja revizija
Prejšnja revizija
manuals:rippanje [23. 12. 2015 12:58] Jakamanuals:rippanje [13. 07. 2023 13:46] (Trenutna) – ↷ Links adapted because of a move operation Jurij
Vrstica 1: Vrstica 1:
-=====Kako zripati CD?=====+Digitaliziranje analognih fonogramov 
 +====================================
  
-==== Fonotečni program ====+Iskanje po fonoteki 
 +-------------------
  
 +Na računalniku odprete dve (!) emanciji programa **Redox Fonoteka**, ki ga najdete na namizju. Ker prvo okono nekaj sekund po zagonu javi napako, morate iskalni niz vpisati v drugo. Tam izberete »komad« ali »izvajalec« itn. ter iščete po besednem nizu. ((Navodila je sestavil vodja fonoteke Andrej Tomažin.))
  
-Dokler RŠ še uporablja stari fonotečni program, so tule kratki napotki za iskanje po podatkovni bazi. Na računalniku odprete dve (!) emanciji programa Fonoteka, ki ga najdete na namizju. Ker pri prvi po nekaj sekundah javi napako, morate iskalni niz vpisovati v drugega. Tam izberete »komad« ali »izvajalec« itn. ter iščete po besednem nizu (glej slika 1). Ko odkrijete številko fonograma (v primeru ripanja je to kajpak CD, saj tako vinila kot magnetofonskega traku ne boste ripali), poiščete ta CD na policah v fonotečni zakladnici. Ker je ta nemajhna, si lahko pomagate z zemljevidom (glej slika 2). Ker so zložene po vrsti, morate biti predvsem previdni pri tem, da ne spregledate pravilne označbe na začetku (CDK 000023 ≠ CDKO 000023 ≠ CD 000023 ≠ LPK 000023 ≠ TR 000023 itn.). Ko najdete želeni CD, ga previdno (s palcem na zunanjem robu CD-ja in kazalcem v sredinski luknji) vzamete iz škatle in položite v CD enoto v računalniku bodisi v fonoteki ali opremljevalnici. Na računalnik v fonoteki se prijavite z uporabnikom »Radio Študent«, na tistega v opremljevalnici pa z uporabnikom »Opremljevalnica«.+{{manuals:slika_1.png}}
  
-//**Slika 1:**//+Ko odkrijete številko fonograma, ga poišite na policah onotečne zakladnice. Za orientacijo si pomagajte s spodnjim zemljevidom. Fonogrami so zloženi po vrsti od najstarejših do najnovejših ozrioma od najnišje k višjim številkam. \\ 
 +Bodite previdni pri tem, da ne spregledate pravilne označbe na začetku signautre. (CDK 000023 ≠ CDKO 000023 ≠ CD 000023 ≠ LPK 000023 ≠ TR 000023 itn.). 
  
-{{:manuals:slika_1.png}}+{{manuals:slika_2.jpg}}
  
-//**Slika 2:**//+Želeni CD nato položite v CD-enoto računalnika v fonoteki ali opremljevalnici. S fonogramom rokujte previdnos palcem ga primite na zunanjem robu in kazalcem v sredinski luknji ter ga tako vzamite iz škatle. 
  
-{{:manuals:slika_2.jpg}}+Na računalnik v fonoteki se prijavite z uporabnikom *Radio Študent*, na tistega v opremljevalnici pa z uporabnikom *Opremljevalnica*.
  
 +### Fre:ac
  
 +Ko je CD enkrat varno vstavljen v CD enoto računalnika, odprete program fre:ac. Če vam program sam ne zazna CD-ja in umesti komade v osrednji del programa, potem pritisnete gumb »Add audio CD contents to the joblist« (glej slika 3). 
  
-==== Fre:ac ====+{{manuals:slika_3.png}}
  
-Ko je CD enkrat varno vstavljen v CD enoto računalnika, odprete program fre:ac. Če vam program sam ne zazna CD-ja in umesti komade v osrednji del programa, potem pritisnete gumb »Add audio CD contents to the joblist« (glej slika 3). Ko so komadi v joblistu, so avtomatsko vsi označeni za ripanje. Ker najbrž potrebujete samo enega, prvič vse odznačite (glej slika 4) in nato označite samo tistega, ki ga želite imeti. Izberete način ripanja (MP3 LAME je nastavljen na 320 kbit/s, kar je primerna kvaliteta za eter RŠ) (glej slika 5) in ko program opravi svoje, najdete svojo zvočno datoteko v mapi »freac RIPS« na namizju (glej slika 6). Ko enkrat svojo datoteko prekopirate na TMP, jo zavoljo računalniške snažnosti izbrišete s tipko DEL.+Ko so komadi v joblistu, so avtomatsko vsi označeni za ripanje. Ker najbrž potrebujete samo enega, prvič vse odznačite (glej slika 4) in nato označite samo tistega, ki ga želite imeti. 
  
-//**Slika 3:**//+{{manuals:slika_4.png}}
  
-{{:manuals:slika_3.png}} +Izberete način ripanja (MP3 LAME je nastavljen na 320 kbit/s, kar je primerna kvaliteta za eter RŠ)
-// +
-**Slika 4:**//+
  
-{{:manuals:slika_4.png}} +{{manuals:slika_5.png}}
-//** +
-Slika 5:**//+
  
-{{:manuals:slika_5.png}} +Ko program opravi svoje, najdete zvočno datoteko v mapi »freac RIPS« na namizju. Ko enkrat svojo datoteko prekopirate na varno lokacijo, jo zavoljo računalniške snažnosti izbrišete s tipko DEL.
-//** +
-Slika 6:**//+
  
-{{:manuals:slika_6.png}}+{{manuals:slika_6.png}}
  
 +### Okolje OS X 
  
-(by Fonotečnež)+Na Mac priporočamo programski rešitvi [Max](http://sbooth.org/Max/) ali [XLD](http://tmkk.undo.jp/xld/index_e.html).((Priporočila je dodala Služba za informatiko Radia Študent. Do konca priprave pisnih navodil naj se uporabniki za pomoč obrnejo na vodjo Tonsko-tehnične službe ali dežurnega informatika.))
  • manuals/rippanje.1450871896.txt.gz
  • Zadnja sprememba: 23. 12. 2015 12:58
  • uporabnika Jaka